Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Informacje dla kapłanów

Opublikowano: niedziela, 04 sierpień 2019

1. OPŁATY.

– Za znaczek i legitymację – 25 zł * (jeśli z jednej rodziny pielgrzymuje więcej osób, płacą tylko 20 zł i każda kolejna osoba po 15 zł).

* wyższa cena związana jest z koniecznością opłaty dwóch karetek sanitarnych.

– Za przewóz bagażu – 35 zł (w tym przewóz powrotny). Taka opłata obowiązuje z Opola, z innych miejscowości może być inna – mniejsza lub większa, w zależności od trasy.

Godną uwagi jest sugestia (tak jest w wielu pielgrzymkach w Polsce), by uczestniczące w pielgrzymce bez rodziców/opiekunów osoby nieletnie miały pisemną zgodę tychże na udział w naszej pielgrzymce – ułatwia to pracę służby medycznej, a w nieprzewidywalnych sytuacjach problemowych (np. ugryzienie przez psa) jest wręcz nieodzowne.

2. „Obdarowani Duchem – wdzięczni i odpowiedzialni”. Hasło tegorocznej Pielgrzymki nawiązuje do tematyki roku duszpasterskiego w naszej Ojczyźnie, już po raz drugi skupiającej naszą uwagę na Trzeciej Osobie Trójcy Świętej. Będziemy też duchem wracać do tegorocznych, styczniowych Światowych Dni Młodzieży w Panamie do nauki Ojca Świętego z jego adhortacji „Christusvivit” skierowanej głównie do ludzi młodych Kolejne dni otrzymały swoje tematy, które powinny być rozważane w grupach w trakcie głoszonych konferencji. W miarę możliwości warto zaprosić do dyskusji w formie „mikrofon dla wszystkich”. Warto zachęcać pielgrzymów, by dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami. Pomocą w przygotowaniu konferencji mogą służyć otrzymane w książce materiały diecezjalne i zawarte w nich sugestie rozwinięcie tematów. Są tak opracowane, że gdy tylko jeden ksiądz prowadzi grupę, może je zwyczajnie odczytać.

3. Koniecznym akcentem modlitewnym na każdy dzień, obok tradycyjnych Godzinek ku czci NMP, Koronki do Miłosierdzia Bożego i Różańca niech będzie wielokrotnie powracająca w czasie kolejnych dni modlitwa do Ducha Świętego – albo wraz z pielgrzymami, słowami św. Augustyna umieszczonymi w „Legitymacji”, albo różnymi formami(łącznie z litanią) wybranymi przez przewodników.

4. Pamiętajmy o pielęgnowaniu czci dla świętych Patronów w poszczególnych grupach (dobrze byłoby codziennie pamiętać w pieśni lub modlitwie), zaś nowym pielgrzymom należałoby sylwetkę Patrona grupy przybliżyć.

5. Bardzo proszę przewodników grup, aby nie zapominali o oddawaniu czci Panu Jezusowi obecnemu w tabernakulum mijanych po drodze kościołów (dla rytmu wszystkich grup musi to być krótkie przyklęknięcie w pobliżu mijanej świątyni, bez zatrzymywania grupy (!); okolicznościowe modlitwy odmawiamy już w drodze. Pamiętajmy też o modlitwie za zmarłych przy mijanych cmentarzach.

6. Księży prowadzących wieczorne nabożeństwa uprasza się serdecznie, by w założonym programie modlitewnym uwzględnili fakt, iż pielgrzymi mają każdego dnia wieczorem sporo kilometrów w nogach - niełatwo jest wtedy kilkadziesiąt minut klęczeć przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Niech czas adoracji będzie kilkuminutowym zakończeniem nabożeństwa. Jednocześnie warto serdecznie zapraszać w grupach pielgrzymów do udziału we wspólnych nabożeństwach wieczornych – rzecz jasna z uszanowaniem tradycji prywatnych nabożeństw tych grup, które czasem mają daleko do kościoła.

7. Proszę wyznaczyć porządkowych grupy (dwóch, a w większych grupach, trzech). Tę służbę powinni pełnić ci, którzy uczestniczyli w stosownym szkoleniu i mają odpowiedni dokument. Dla dwóch osób w grupie kierujących ruchem (z przodu i z tyłu grupy) konieczne będą w użyciu policyjne lizaki i oznakowane kamizelki, o które dopominają się służby policyjne na spotkaniach dla przewodników. O ile to tylko możliwe, porządkowi idą tuż przy Grupie, a nie po zewnętrznej stronie drogi. Ważnym elementem w wymiarze porządkowym jest przypomnienie i wyjaśnienie w grupie, na początku pielgrzymowania, istotnych kwestii regulaminowych - są u mieszczone w tym opracowaniu oraz w legitymacji pielgrzyma.

8. W Gwoździanach i Kaleju (czwartek i piątek) każda grupa sama(!) troszczy się o dowiezienie zupy – od tego zależy czy w tych dniach będzie miała obiad. Samochody z zupą proszę zamówić na godzinę nieco wcześniejszą niż podaje plan – zwykle wyprzedzamy planowany czas.