Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Informacje dla kapłanów

1. Opłaty:
– za znaczek i legitymację – 50 zł (jeśli jednak z jednej rodziny pielgrzymuje więcej osób, druga płaci 45 zł, a kolejne po 40 zł). Podwyżka ceny wpisowego jest związana ze wzrostem kosztów zorganizowania pielgrzymki, które wraz z inflacją drastycznie wzrosły;
– za przewóz bagażu – jej wysokość jest zróżnicowana (ustalona przez poszczególne służby bagażowe).

2. Hasło tegorocznej pielgrzymki „Wierzę w Kościół Chrystusowy” to jednocześnie hasło Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Konferencje, przygotowane przez Biskupa Opolskiego i kapłanów naszej diecezji, mają pomóc pielgrzymom poznać najważniejsze treści związane z Kościołem. Mogą one stanowić punkt wyjścia w przygotowaniu własnych wystąpień, a gdy grupę prowadzi jeden ksiądz, może je po prostu odczytać. Warto zachęcać pielgrzymów, aby dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami w czasie dyskusji (tzw. „mikrofon dla wszystkich”). 

3. Koniecznym akcentem modlitewnym na każdy dzień niech będą tradycyjne Godzinki ku czci NMP, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Różaniec.

4. Pamiętajmy o pielęgnowaniu czci dla świętych Patronów w poszczególnych grupach (dobrze byłoby codziennie pamiętać w pieśni lub modlitwie) i o przybliżeniu nowym pielgrzymom sylwetki Patrona grupy.

5. Bardzo proszę przewodników grup, aby nie zapominali o oddaniu czci Panu Jezusowi obecnemu w tabernakulach mijanych po drodze kościołów (dla rytmu wszystkich grup musi to być krótkie przyklęknięcie, a dodatkowe modlitwy już w drodze!), a przy mijanych cmentarzach o modlitwie za zmarłych.

6. Księży prowadzących wieczorne nabożeństwa uprasza się serdecznie, aby w założonym programie modlitewnym uwzględnili fakt, iż pielgrzymi każdego dnia wieczorem mają sporo kilometrów w nogach, więc niełatwo jest wtedy kilkadziesiąt minut klęczeć przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Niech czas adoracji będzie kilkuminutowym zakończeniem nabożeństwa. Jednocześnie warto serdecznie zapraszać pielgrzymów w grupach do udziału we wspólnych nabożeństwach wieczornych – rzecz jasna, z uszanowaniem tradycji prywatnych nabożeństw tych grup, które czasem mają daleko do kościoła. Gdy nabożeństwa będą transmitowane przez Diecezjalne Radio Doxa, uprzejmie prosimy o odmówienie dziesiątki różańca w intencji duchowych pielgrzymów.

7. Proszę wyznaczyć porządkowych grupy (dwóch, a tylko w większych grupach trzech). Tę służbę powinny pełnić jedynie osoby, które uczestniczyły w stosownym szkoleniu i posiadają odpowiedni dokument upoważniający do pełnienia tej posługi. Dla dwóch osób w grupie kierujących ruchem (z przodu i z tyłu grupy) konieczne będą w użyciu policyjne lizaki i oznakowane kamizelki, o które dopominają się służby policyjne na spotkaniach dla przewodników. O ile to tylko możliwe, porządkowi idą tuż przy grupie, a nie po zewnętrznej stronie drogi. Ważnym elementem w wymiarze porządkowym jest przypomnienie w grupie na początku pielgrzymowania istotnych kwestii regulaminowych – są umieszczone w tym opracowaniu i legitymacji pielgrzyma.

8. W Gwoździanach i w Kulejach (czwartek i piątek) każda grupa sama troszczy się o dowiezienie zupy – od tego zależy, czy dana grupa w tych dniach będzie miała obiad. Samochody z zupą proszę zamówić na godzinę nieco wcześniejszą, niż podaje plan.

9. Prosimy, aby w czasie marszu pielgrzymi mieli ze sobą: dokument tożsamości i legitymację pielgrzymkową, modlitewnik „Droga do Nieba”, różaniec, śpiewnik, jedzenie na cały dzień (zupa na obiad będzie zapewniona), kubek i łyżkę, pelerynę lub parasol od deszczu, czapeczkę od słońca, preparaty do pielęgnacji nóg, bandaż elastyczny z opatrunkiem i inne środki higieniczne. Pamiętać trzeba o stale używanych przez siebie lekarstwach, gdyż pielgrzymkowa służba medyczna nie jest apteką. Pamiętajmy również o wygodnych butach i odpowiednich skarpetach.

10. Bagaż należy solidnie spakować, opisać (nazwisko, grupa, kolor) i zabezpieczyć przed deszczem. Do bagażu jest przypięty żeton z numerem – koniecznie go pilnować, gdyż za zgubione żetony trzeba zapłacić. Bagaże są przewożone oznakowanymi samochodami – dla sprawnego odbioru dobrze zapamiętać swój.

11. Kapłani zabierają na pielgrzymkę własną albę i cingulum, otrzymują tylko jednolite stuły. Służba liturgiczna otrzymuje alby przy ołtarzu. Do Mszy świętej służą tylko mężczyźni. Grupa wyznaczona do modlitwy wiernych przygotowuje maksymalnie 6 wezwań, zgodnie z zasadami liturgicznymi. Grupa wyznaczona do darów ofiarnych wybiera do tej posługi maksymalnie 4 osoby. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu postu eucharystycznego, a w czasie liturgii zachować skupienie i godną postawę ciała. Dla pięknego i pobożnego śpiewu korzystajmy z „Drogi do Nieba”.

12. Wszyscy zabieramy ze sobą chrześcijańską radość, uśmiech dla bliźniego, spory zapas słów: „dziękuję” i „przepraszam”, a nade wszystko Boga w sercu przez łaskę uświęcającą.