Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Informacje dla kapłanów

Opublikowano: czwartek, 07 lipiec 2022
 1. Opłaty:

- za znaczek i legitymację – 30 zł  (jeśli jednak z jednej rodziny pielgrzymuje więcej osób, płacą 25 zł i kolejne po 20 zł). Podwyżka ceny wpisowego jest związana ze wzrostem cen paliw, a jest kilka samochodów służących wszystkim pielgrzymom;

- za przewóz bagażu – 50 zł (w tym przewóz powrotny). Wysokość tej opłata obowiązuje z Opola, z innych miejscowości może być inna, w zależności od trasy.

 1. „Jubileuszową wdzięczność i odpowiedzialność niesiemy do Matki”

Hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązuje do przeżywanego w naszej diecezji Jubileuszu 50-lecia jej powstania. Część konferencji pozwoli przybliżyć pielgrzymom ważne treści związane z Kościołem opolskim. Nie może jednak zabraknąć tematyki wynikającej z Programu Duszpasterskiego Kościoła Katolickiego w Polsce. Obecnie podejmujemy treści trzeciego roku z trzyletniego cyklu „Eucharystia daje życie”. Hasło obecnego roku to „Posłani w pokoju Chrystusa”. Niemal w każdym dniu Pielgrzymki proponowane są dwa tematy, które powinny być rozważane w grupach poprzez głoszone konferencje i (w miarę możliwości) prowadzone dyskusje w formie „mikrofon dla wszystkich”. Warto zachęcać pielgrzymów, aby dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami. Pomocą w przygotowaniu konferencji mogą służyć zamieszczone w tej książce materiały diecezjalne i zawarte w nich sugestie rozwinięcia tematów (można je, gdy grupę prowadzi tylko jeden ksiądz, po prostu odczytać).

 1. Koniecznym akcentem modlitewnym na każdy dzień niech będą tradycyjne Godzinki ku czci NMP, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Różaniec.
 1. Pamiętajmy o pielęgnowaniu czci dla świętych Patronów w poszczególnych grupach (dobrze byłoby codziennie pamiętać w pieśni lub modlitwie) oraz o przybliżeniu nowym pielgrzymom sylwetki Patrona grupy. Ponadto, w łączności z modlitwą Anioł Pański, proponujemy przedstawić sylwetki świętych z naszej ziemi. Ich biogramy zawarte są w niniejszej publikacji.
 1. Bardzo proszę przewodników grup, aby nie zapominali o oddaniu czci Panu Jezusowi obecnemu w tabernakulach mijanych po drodze kościołów (ale dla rytmu wszystkich grup musi to być krótkie przyklęknięcie, a dodatkowe modlitwy już w drodze!) oraz o modlitwie za zmarłych przy mijanych cmentarzach.
 1. Księży prowadzących wieczorne nabożeństwa uprasza się serdecznie, aby w założonym programie modlitewnym uwzględnili fakt, iż pielgrzymi mają każdego dnia wieczorem sporo kilometrów w nogach, więc niełatwo jest wtedy kilkadziesiąt minut klęczeć przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Niech czas adoracji będzie kilkuminutowym zakończeniem nabożeństwa. Jednocześnie warto serdecznie zapraszać pielgrzymów w grupach do udziału we wspólnych nabożeństwach wieczornych – rzecz jasna, z uszanowaniem tradycji prywatnych nabożeństw tych grup, które czasem mają daleko do kościoła.
 1. Proszę wyznaczyć porządkowych grupy (dwóch, a tylko w większych grupach trzech). Tę służbę powinny pełnić tylko osoby, które uczestniczyły w stosownym szkoleniu i posiadają odpowiedni dokument upoważniający do pełnienia tej posługi. Dla dwóch osób w grupie kierujących ruchem (z przodu i z tyłu grupy) konieczne będą w użyciu policyjne lizaki i oznakowane kamizelki, o które dopominają się służby policyjne na spotkaniach dla przewodników. O ile to tylko możliwe, porządkowi idą tuż przy grupie, a nie po zewnętrznej stronie drogi. Ważnym elementem w wymiarze porządkowym jest przypomnienie w grupie na początku pielgrzymowania istotnych kwestii regulaminowych – są umieszczone w tym opracowaniu i legitymacji pielgrzyma.
 1. W Gwoździanach i w Kaleju (czwartek i piątek) każda grupa sama troszczy się o dowiezienie zupy – od tego zależy, czy dana grupa w tych dniach będzie miała obiad. Samochody z zupą proszę zamówić na godzinę nieco wcześniejszą, niż podaje plan – zwyczajnie wyprzedzamy planowany czas.
 1. Prosimy, aby w czasie marszu pielgrzymi mieli ze sobą: doku­ment tożsamości i legitymację pielgrzymkową, modlitewnik „Droga do Nieba”, różaniec, śpiewnik, jedzenie na cały dzień (zupa na obiad będzie zapewniona), kubek i łyżkę, pelerynę lub parasol od deszczu, czapeczkę od słońca, preparaty do pielęgna­cji nóg, bandaż elastyczny z opatrunkiem i inne środki higieniczne. Pamiętać trzeba o stale używanych przez siebie lekarstwach, gdyż pielgrzymkowa służba medyczna nie jest apteką. Pamiętajmy również o wygodnych butach i odpowiednich skarpetach.
 1. Bagaż trzeba solidnie spako­wać, opisać (nazwisko, grupa, kolor) i zabezpie­czyć przed deszczem. Do bagażu jest przypięty żeton z numerem - trzeba go pilnować, gdyż za zgubione żetony trzeba zapłacić. Bagaże są przewożone oznakowanymi samochodami – trzeba dobrze zapamiętać swój.
 1. Kapłani zabierają na pielgrzymkę własną albę i cingulum, otrzymują tylko jednolite stuły. Służba liturgi­czna otrzymuje alby przy ołtarzu. Do Mszy świętej służą tylko mężczyźni. Grupa wyznaczona do modlitwy wiernych, przygotowuje maksymalnie 6 wezwań, zgodnie z zasadami liturgicznymi. Grupa, która jest wyznaczona do darów ofiarnych, wyznacza do tej posługi maksymalnie 4 osoby. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu postu eucharystycznego, a w czasie liturgii zachować skupienie i godną postawę ciała. Dla pięknego i pobożnego śpiewu korzysta­jmy z „Drogi do Nieba”.
 1. Wszyscy zabie­ramy ze sobą chrześcijańską radość, uśmiech dla bliźniego, spory zapas słów: „dziękuję” i „przepraszam”, a nade wszystko Boga w sercu przez łaskę uświęcającą.