Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Informacje dla kapłanów

Opublikowano: środa, 01 sierpień 2018

1. Opłata:
– za znaczek i legitymację – 20 zł (jeśli jednak z jednej rodziny pielgrzymuje więcej osób, płacą 15 zł i kolejne po 10 zł.)
– za przewóz bagażu – 30 zł (w tym przewóz powrotny).
Taka opłata obowiązuje z Opola, z innych miejscowości może być inna – mniejsza lub większa, w zależności od trasy.

Godną uwagi jest sugestia (a stosowane to jest w wielu Pielgrzymkach w Polsce), by uczestniczące w Pielgrzymce bez rodziców/opiekunów osoby nieletnie miały pisemną zgodę tychże na udział w naszej Pielgrzymce – ułatwia to pracę służby medycznej, a w nieprzewidywalnych sytuacjach problemowych (np. ugryzienie przez psa) jest wręcz nieodzowne.

2. „NAPEŁNIENI DUCHEM ŚWIĘTYM” – te słowa są przewodnim tematem roku duszpasterskiego w naszej Ojczyźnie, nic więc dziwnego, że wiele tematów i modlitw w tegorocznej Pielgrzymce będzie związanych z osobą Ducha Świętego i otrzymywanymi od Niego darami. W naszej drodze będą nam towarzyszyć dwaj szczególni Patronowie – św. Józef, Oblubieniec NMP i Opiekun Pana Jezusa, w Jubileuszowym Roku Sanktuarium w Kaliszu oraz św. Stanisław Kostka, wzór dla młodzieży, w roku 450-lecia Jego śmierci. Będziemy też prosić o rychłą beatyfikację Biskupa Józefa Marcina Natana, twórcy ośrodka leczniczego w Branicach, którego proces beatyfikacyjny w naszej diecezji został uroczyście rozpoczęty. Jeszcze jeden ważny temat będzie się przewijał przez nasze pielgrzymkowe zamyślenia i modlitwy. Świętujemy bowiem w naszej Ojczyźnie 100. rocznicę odzyskania niepodległości – warto więc na nowo podjąć osobistą odpowiedzialność za to dziedzictwo i uczyć się mądrego patriotyzmu. Kolejne dni otrzymują swoje tematy (wypisane także w legitymacjach pielgrzymów), które powinny być rozważane w grupach przez głoszone konferencje i (w miarę możliwości) prowadzone dyskusje w formie „mikrofon dla wszystkich”. Warto zachęcać pielgrzymów, by dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami. Pomocą w przygotowaniu konferencji mogą służyć otrzymane w tej książce materiały diecezjalne i zawarte w nich sugestie rozwinięcia tematów (można je, gdy tylko jeden ksiądz prowadzi grupę, po prostu odczytać).

3. Koniecznym akcentem modlitewnym na każdy dzień, obok tradycyjnych Godzinek ku czci NMP, Koronki do Miłosierdzia Bożego i Różańca niech będzie wielokrotnie powracająca w czasie kolejnych dni modlitwa do Ducha Świętego – albo wraz z pielgrzymami słowami św. Augustyna umieszczonymi w legitymacji, albo różnymi formami (łącznie z litanią) wybranymi przez przewodników. 

4. Pamiętajmy o pielęgnowaniu czci dla świętych Patronów w poszczególnych grupach (dobrze byłoby codziennie pamiętać w pieśni lub modlitwie), zaś nowym pielgrzymom należałoby sylwetkę Patrona grupy przybliżyć.

5. Księży prowadzących wieczorne nabożeństwa uprasza się serdecznie, by w założonym programie modlitewnym uwzględnili fakt, iż pielgrzymi mają każdego dnia wieczorem sporo kilometrów w nogach – niełatwo jest wtedy kilkadziesiąt minut klęczeć przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Niech czas adoracji będzie kilkuminutowym zakończeniem nabożeństwa. Jednocześnie warto serdecznie zapraszać w grupach pielgrzymów do udziału we wspólnych nabożeństwach wieczornych – rzecz jasna z uszanowaniem tradycji prywatnych nabożeństw tych grup, które czasem mają daleko do kościoła.

6. Proszę wyznaczyć porządkowych grupy (dwóch, a tylko w większych grupach trzech). Tę służbę powinni pełnić ci, którzy uczestniczyli w stosownym szkoleniu i mają odpowiedni dokument. Dla dwóch osób w grupie kierujących ruchem (z przodu i z tyłu grupy) konieczne będą w użyciu policyjne lizaki i oznakowane kamizelki, o które dopominają się służby policyjne na spotkaniach dla przewodników. O ile to tylko możliwe, porządkowi idą tuż przy Grupie, a nie po zewnętrznej stronie drogi. Ważnym elementem w wymiarze porządkowym jest przypomnien.

7. W Gwoździanach i Kaleju (czwartek i piątek) każda grupa sama troszczy się o dowiezienie zupy – od tego zależy czy dana grupa w tych dniach będzie miała obiad.