Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Informacje dla kapłanów

Opublikowano: poniedziałek, 17, lipiec 2017

1. Opłata:
– za znaczek i legitymację – 20 zł (jeśli jednak z jednej rodziny pielgrzymuje więcej osób, płacą 15 zł i kolejne po 10 zł.)
– za przewóz bagażu – 30 zł (w tym przewóz powrotny).
Taka opłata obowiązuje z Opola, z innych miejscowości może być inna – mniejsza lub większa, w zależności od trasy.

Godną uwagi jest sugestia (a stosowane to jest w wielu Pielgrzymkach w Polsce), by uczestniczące w Pielgrzymce bez rodziców/opiekunów osoby nieletnie miały pisemną zgodę tychże na udział w naszej Pielgrzymce – ułatwia to pracę służby medycznej, a w nieprzewidywalnych sytuacjach problemowych (np. ugryzienie przez psa) jest wręcz nieodzowne.

2. Jak zostało to zasygnalizowane w Legitymacji dla każdego pielgrzyma, proponowana tematyka tegorocznej Pielgrzymki jest próbą połączenia myśli przewodniej Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2017 „Idźcie i głoście” z wezwaniem Ojca Świętego Franciszka do kontynuowania tego, co przeżyliśmy i celebrowaliśmy w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, zawartym w liście apostolskim „Misericordia et misera”. Ważnym i aktualnym tematem jest królowanie Chrystusa w naszej Ojczyźnie – po listopadowym Akcie Przyjęcia Chrystusa jako Króla, zarówno w Łagiewnikach jak i w każdej parafii. Rozważenie tej prawdy, jej konsekwencje w naszym życiu oraz zadania każdego z nas w królestwie Chrystusa będziemy chcieli pogłębić w czterech krótkich medytacjach dołączonych do modlitw porannych od wtorku do piątku. W ten kierunek tematów wpisują się też ważne rocznice: 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie, 300. rocznica koronacji Obrazu Jasnogórskiego, 100. rocznica śmierci św. Brata Alberta i Rok jemu w Polsce poświęcony oraz 10-lecie beatyfikacji Śląskiej Samarytanki bł. Marii Luizy Merkert. Kolejne dni otrzymują swoje tematy (wypisane także w legitymacjach pielgrzymów), które powinny być rozważane w grupach przez głoszone konferencje i (w miarę możliwości) prowadzone dyskusje w formie „mikrofon dla wszystkich”. Warto zachęcać pielgrzymów, by dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami. Pomocą w przygotowaniu konferencji mogą służyć otrzymane w tej książce materiały diecezjalne i zawarte w nich sugestie rozwinięcia tematów (można je, gdy tylko jeden ksiądz prowadzi grupę, po prostu odczytać).

3. Koniecznym akcentem modlitewnym na każdy dzień, obok tradycyjnych Godzinek ku czci NMP, Koronki do Miłosierdzia Bożego i Różańca niech będzie Jubileuszowa modlitwa na 300-lecie koronacji Obrazu Jasnogórskiego – można by ją dołączyć do codziennej modlitwy „Anioł Pański”, a w sobotę rano przed wejściem na szczyt. W tym opracowaniu dostępny jest tekst. Byłoby też dobrze często wracać do śpiewu starej, ale jakże odpowiadającej tematyce roku piosenki „Idźcie już stąd na ulice … ” (tekst umieszczony jest dla każdego pielgrzyma w „Legitymacji”).

4. Pamiętajmy o pielęgnowaniu czci dla świętych Patronów w poszczególnych grupach (dobrze byłoby codziennie pamiętać w pieśni lub modlitwie), zaś nowym pielgrzymom należałoby sylwetkę Patrona grupy przybliżyć.

5. Księży prowadzących wieczorne nabożeństwa uprasza się serdecznie, by w założonym programie modlitewnym uwzględnili fakt, iż pielgrzymi mają każdego dnia wieczorem sporo kilometrów w nogach – niełatwo jest wtedy kilkadziesiąt minut klęczeć przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Niech czas adoracji będzie kilkuminutowym zakończeniem nabożeństwa. Jednocześnie warto serdecznie zapraszać w grupach pielgrzymów do udziału we wspólnych nabożeństwach wieczornych – rzecz jasna z uszanowaniem tradycji prywatnych nabożeństw tych grup, które czasem mają daleko do kościoła.

6. Proszę wyznaczyć porządkowych grupy (dwóch, a tylko w większych grupach trzech). Tę służbę powinni pełnić ci, którzy uczestniczyli w stosownym szkoleniu i mają odpowiedni dokument. Dla dwóch osób w grupie kierujących ruchem (z przodu i z tyłu grupy) konieczne będą w użyciu policyjne lizaki i oznakowane kamizelki, o które dopominają się służby policyjne na spotkaniach dla przewodników. O ile to tylko możliwe, porządkowi idą tuż przy Grupie, a nie po zewnętrznej stronie drogi. Ważnym elementem w wymiarze porządkowym jest przypomnien.

7. W Gwoździanach i Kaleju (czwartek i piątek) każda grupa sama troszczy się o dowiezienie zupy – od tego zależy czy dana grupa w tych dniach będzie miała obiad.