Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Regulamin Pielgrzymki

Opublikowano: czwartek, 07 lipiec 2022

Regulamin 46. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej
na Jasną Górę

Warto każdego roku na nowo przypomnieć sobie, o co naprawdę w naszym pielgrzymowaniu chodzi i jakich zasad należy przestrzegać dla wspólnego dobra. Ci, którzy wybierają się na pielgrzymi szlak po raz pierwszy, niech szczególnie uważnie przeczytają ten tekst.

            Pielgrzymka jest wydarzeniem ściśle religijnym i ma charakter rekolekcji w drodze. Pielgrzymem jest ten, kto idzie w grupie, nosi znaczek pielgrzymkowy, ma przy sobie podpisaną legitymację i czynnie uczestniczy w modlitewnym programie grupy. Za zgodą przewodnika (musi on wiedzieć dlaczego brakuje kogoś w grupie) można na jakiś czas przenieść się do innej grupy i w niej uczestniczyć w pielgrzymkowym programie. Nie przechodzimy z grupy do grupy w trakcie marszu.

            Nie można opuszczać swojej grupy przed zakończeniem etapu ani pozostawać na miejscu po wyjściu grupy. Wszelkie przejazdy samochodami są możliwe tylko za zgodą przewodnika lub służby medycznej pielgrzymki.

            Pielgrzymka ma charakter poku­tny (sierpień!); przez cały czas jej trwania obowiązuje absolutny zakaz palenia tytoniu i picia jakichkolwiek napojów alkoholowych. Pamiętać należy również, mimo upałów, o godziwym, odpo­wiednim stroju (nie sportowo-plażowym).

            Miejsca składanych bagażów wyznaczają rejony naszego nocowania i w imię miłości bliźniego należałoby tego przestrzegać. Z biegiem lat coraz trudniej jest o noclegi, dlatego byłoby dobrze, gdyby pielgrzymi mający od lat zapewnione noclegi, zapraszali na nie także tych początkujących. W miejscach, gdzie ostatnio było najtrudniej ze znalezieniem noclegu, będą ustawione namioty, w których można będzie przenocować na karimatach (w Zawadzkiem koło nowego kościoła, na boisku we Wręczycy i w Kaleju koło kościoła). Warto też pamiętać o właściwym na noclegach zachowaniu – z poszanowaniem cudzego dobra oraz o serdecznym podziękowaniu gospodarzom za gościnę.

            Wszyscy pielgrzymi tworzą wielką chrześcijańską rodzinę - dlatego zwracamy się do siebie „Bracie”, „Siostro” (nieważne są tytuły i zajmowane stanowiska w pracy) i troszczymy się o stworzenie klimatu życzliwo­ści, wzajemnej pomocy, wyrozumiałości, rado­ści i pokoju.

            Dla zachowania porządku i bezpie­czeństwa na drogach wszyscy pielgrzymi zobowiązani są do podporządkowania się pole­ceniom przewodników i służby porządkowej, trzymając się zwarcie całości grupy po prawej stronie drogi.

            Niech pielgrzymi pamięta­ją również o zachowaniu czystości miejsca na postojach i noclegach – śmieci wyrzucamy do plastikowych worków, a butelki po napojach zgniatamy (nakrętki kładziemy obok worków ze śmieciami – są one zbierane w celach charytatywnych). Proszę nie zapominać swoich rzeczy oraz pamiętać o szacunku dla przyrody i cudzej własności, a także o wielkiej wdzięczności i życzliwo­ści wobec tych, którzy nam pomagają w drodze. Rzeczy znalezione składamy w samochodzie służby liturgicznej.

            Centrum każdego dnia pielgrzymki jest wspólna Msza święta, w której powinni uczestniczyć wszyscy pielgrzymi - w tym czasie nie załatwiamy zakupów ani żadnych innych spraw.