Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Regulamin Pielgrzymki

Opublikowano: niedziela, 04 sierpień 2019

Każdego roku na nowo przypomnieć sobie, o co naprawdę w naszym pielgrzymowaniu chodzi i jakich zasad należy przestrzegać dla wspólnego dobra. Ci, którzy wybierają się na pielgrzymi szlak po raz pierwszy, niech szczególnie uważnie przeczytają ten tekst.

 1. PIELGRZYMKA JEST WYDARZENIEM ŚCIŚLE RELIGIJNYM I MA CHARAKTER REKOLEKCJI W DRODZE.
 2. PIELGRZYMKA MA CHARAKTER POKUTNY dlatego przez cały czas jej trwania OBOWIĄZUJE ABSOLUTNY ZAKAZ PALENIA TYTONIU I PICIA JAKICHKOLWIEK NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH (sierpień jest w naszej Ojczyźnie Miesiącem Trzeźwości!). Pamiętać należy również, mimo upałów, o godziwym, odpowiednim stroju (nie sportowo-plażowym!)
 3. Centrum i zwornikiem każdego dnia Pielgrzymki jest WSPÓLNA MSZA ŚWIĘTA, w której powinni uczestniczyć WSZYSCY PIELGRZYMI; W tym czasie nie robimy zakupów ani nie załatwiamy żadnych innych spraw.
 4. Dlatego pielgrzymem jest ten, kto idzie w grupie, nosi znaczek pielgrzymkowy, ma przy sobie podpisaną legitymację i czynnie uczestniczy w modlitewnym programie grupy. Ponadto pielgrzym w czasie marszu ma ze sobą: dokument tożsamości, modlitewnik „Droga do Nieba”, różaniec, śpiewnik, jedzenie na cały dzień (zupa na obiad będzie przywieziona!), kubek i łyżkę, pelerynę lub parasol od deszczu, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, preparat do pielęgnacji nóg, bandaż elastyczny z opatrunkiem i inne środki higieniczne. Pamiętać trzeba o stale używanych przez siebie lekarstwach, gdyż pielgrzymkowa służba medyczna nie jest apteką (!) Pamiętajmy również o wygodnych butach i odpowiednich skarpetach.
 5. Za zgodą przewodnika, który musi wiedzieć dlaczego brakuje kogoś w grupie, można na jakiś czas przenieść się do innej grupy i w niej uczestniczyć w pielgrzymkowym programie. Nie przechodzimy jednak z grupy do grupy w trakcie marszu. Nie można również opuszczać swojej grupy przed zakończeniem etapu, ani pozostawać na miejscu po wyjściu grupy. Wszelkie przejazdy samo- chodami są możliwe tylko za zgodą przewodnika lub służby medycznej pielgrzymki.
 6. Dla zachowania porządku i bezpieczeństwa na drogach, wszyscy pielgrzymi zobowiązani są do podporządkowania się poleceniom przewodników i służby porządkowej, trzymając się zwarcie całości grupy PO PRAWEJ STRONIE DROGI (!)
 7. Bagaż trzeba solidnie spakować, opisać (nazwisko, grupa, kolor) i zabezpieczyć przed deszczem. Do bagażu jest przypięty żeton z numerem - trzeba go dobrze zamocować, gdyż za zgubione żetony trzeba zapłacić. Bagaże są przewożone oznakowanymi samochodami – trzeba zapamiętać swój.
 8. Wskazane na mapkach miejsca składania bagażów wyznaczają rejony naszych noclegów i w imię miłości bliźniego należałoby tego przestrzegać. To prawda, że z biegiem lat trwania pielgrzymki o noclegi jest coraz trudniej, dlatego byłoby dobrze, gdyby pielgrzymi mający od lat zapewnione noclegi zapraszali na nie także tych początkujących.
 9. W miejscach, gdzie najtrudniej było ostatnio ze znalezieniem noclegu, będą ustawione namioty, w których na karimatach można będzie przenocować: w Zawadzkiem – przy kościele NSPJ („nowy kościół”), we Wręczycy - na boisku i w Kaleju przy kościele. Warto też pamiętać o właściwym zachowaniu na noclegach; z poszanowaniem cudzego dobra oraz - przed porannym wyjściem – o serdecznym podziękowaniu gospodarzom za gościnę.
 10. Niech Pielgrzymi pamiętają również o zachowaniu czystości w miejscach postojów i na noclegach; śmieci wyrzucamy wyłącznie do plastikowych worków, a butelki po napojach, przed wyrzuceniem, zgniatamy (nakrętki kładziemy obok worków ze śmieciami; są zbierane w celach charytatywnych).
 11. Proszę nie zapominać swoich rzeczy oraz pamiętać o szacunku dla przyrody i cudzej własności, a także o wielkiej wdzięczności i życzliwości wobec tych, którzy nam pomagają w drodze. Rzeczy znalezione składamy w samochodzie służby liturgicznej.
 12. Wszyscy Pielgrzymi tworzą wielką Chrześcijańską Rodzinę - dlatego zwracamy się do siebie: „Bracie”, „Siostro” (w drodze nieważne są tytuły i zajmowane stanowiska w pracy) i troszczymy się o stworzenie klimatu życzliwości, wzajemnej pomocy, wyrozumiałości i pokoju. Wszyscy zabieramy ze sobą chrześcijańską radość, uśmiech dla bliźniego, spory zapas słów: „dziękuję” i „przepraszam”, a nade wszystko Boga w sercu przez łaskę uświęcającą.