Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Słowo Przewodnika

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy Księża Przewodnicy poszczególnych strumieni i grup oraz Pielgrzymi 47. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę. Pozwólcie, że na wstępie skieruję do Was kilka słów powitania jako nowy przewodnik Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę. Na początku bardzo dziękuję biskupowi Andrzejowi i ks. Marcinowi Ogioldzie za zaufanie i powierzenie mi tak ważnej sprawy duszpasterskiej, jaką jest organizacja i prowadzenie Pielgrzymki. Ufam, że przy pomocy Pana Boga i dobrych ludzi uda mi się dobrze prowadzić to dzieło. Bardzo liczę na modlitwę Drogich Pielgrzymów i pomoc poszczególnych służb pielgrzymkowych. Już jestem bardzo wdzięczny za miłe i ciepłe przyjęcie oraz otwartość zarówno księży, jak i osób odpowiedzialnych za poszczególne służby w czasie Pielgrzymki.

Pielgrzymka to nasze wspólne dzieło. Wielu z nas Pielgrzymkę ma wpisaną w serce. I gdy przychodzi czas wyruszenia w drogę, po prostu idziemy. Nie wyobrażamy sobie nie iść na Pielgrzymkę. Czekamy na to szczególne wydarzenie cały rok. Dlatego bardzo Was proszę, abyśmy wszyscy poczuli się odpowiedzialni za to dzieło.

Pielgrzymka to w głównej mierze czas rekolekcji w drodze, dlatego postarajmy się godnie przeżyć ten czas. Rekolekcje to przede wszystkim czas spotkania z Bogiem w modlitwie, w słuchaniu Słowa Bożego, we Mszy świętej, w spowiedzi świętej i w drugim człowieku. To także odnajdywanie śladów Bożego działania w przyrodzie i we wspólnocie. Dlatego tak bardzo mi zależy, aby do naszych grup pielgrzymkowych na nowo wróciły określenia „Bracie”, „Siostro”, a w konsekwencji troska o człowieka, który idzie obok mnie i razem ze mną. Tę troskę rozumiem jako szacunek, życzliwość, pomoc, zainteresowanie się czy osoba idąca obok mnie nie potrzebuje pomocy, wysłuchanie drugiego, ale także posłuszeństwo: przewodnikowi i służbom.

Tegorocznym hasłem naszej pielgrzymki jest zdanie: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, będące również hasłem Programu Duszpasterskiego Kościoła Katolickiego w Polsce. Rozważając Słowo Boże głoszone w czasie konferencji i kazań, chcemy wzrastać w jeszcze większej miłości do Kościoła i wiary w Kościół. Słowo „Chrystusowy” ma nam uświadamiać, przypominać, że Kościół był i jest chciany przez Boga. Pan Jezus zrodził Kościół na krzyżu. Z Jego otwartego boku zrodziła się „Oblubienica Chrystusa” – czyli Kościół. Mimo grzechu w Kościele, który wprowadza człowiek, On nie przestaje być święty i najpewniej prowadzi do zbawienia.

Kochani Pielgrzymi, życzę Wam pięknego pielgrzymowania do naszej Matki na Jasną Górę. Niech te rekolekcje w drodze przyniosą jak najpiękniejsze owoce w naszym życiu.

Ks. Daniel Leśniak