Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Homilia ks. bp Andrzeja do pielgrzymów (środa)

„Nie wystarczy poprzestać na niedzielnej Mszy św., codziennym pacierzu, datkach na tacę, życiu według Bożych przykazań czy regularnej spowiedzi” – powiedział bp Andrzej Czaja 17 sierpnia do pielgrzymów w Strzelcach Opolskich. „Trzeba więcej i więcej. Nie wolno przystanąć na drodze wiary” – przestrzegał.

Kaznodzieja obszernie skomentował lekcję z II Listu św. Piotra Apostoła, przypadającą w uroczystość św. Jacka, która jest obchodzona w całej metropolii katowickiej. „Przez chrzest zostaliśmy powołani do świętości i odtąd naszym zadaniem jest podtrzymywanie i rozwijanie powołania oraz wyboru drogi Chrystusowej, które zainicjowali nasi rodzice i chrzestni” – zaznaczył bp Czaja.


Zdaniem hierarchy, potrzeba gorliwej troski o wiarę, do której należy dodać większe poznanie Boga i rozeznawanie Jego woli. „Ile wysiłku wkładamy nieraz, żeby nie być wyobcowanym z życia. Ile czasu poświęcamy, żeby śledzić igrzyska olimpijskie. A ile na poznawanie Bożego świata, zgłębianie wiedzy religijnej i modlitwę?” – pytał.

Biskup zachęcał też do troski o rozwój cnotliwego życia, które nie oznacza tylko unikania grzechów. „Cnota to pewna sprawność, którą wyrabia w sobie ten, kto pracuje nad sobą. Te sprawności pomagają kształtować więź z Bogiem, a także z bliźnimi” – wyjaśnił.
Według ordynariusza diecezji opolskiej, jedną z zapomnianych współcześnie cnót jest powściągliwość. „Żyjemy w świecie nastawionym na konsumpcję, na branie i to czasem bez opanowania. Ważna jest powściągliwość w czynach i korzystaniu z dóbr tego świata” – podkreślił i przypomniał, że jeśli coś oddala od Boga lub psuje relacje z bliźnimi, to należy to uporządkować.

„Szczególnym obszarem są media i środki komunikacji” – stwierdził. „Można też nadużywać rozumu i wolnej woli, kiedy nie ma równowagi między nimi a wiarą. Wtedy rozum staje się przemądrzały, a wola myśli, że jej wszystko wolno i nie umie uszanować prawdy. To jest droga do zniewolenia i oddalenia od Boga” – przyznał.
Nawiązując do słów Benedykta XVI, że cierpliwość Boga zbawia świat, a nasza niecierpliwość go niszczy, opolski biskup ubolewał, że jesteśmy dziś bardzo niecierpliwi w relacji z Bogiem. „Jeśli coś jest nie po naszej myśli, to jesteśmy gotowi obrazić się na Niego lub odejść. W relacjach z ludźmi też jesteśmy niecierpliwi, nie dajemy czasu na refleksję i rządzą nami emocje” – dodał.

„Szczera, autentyczna pobożność, czyli bycie z Bogiem, to nie tylko odwiedzanie Boga w świętych miejscach i wydzielanie Mu jakiegoś czasu” – kontynuował bp Czaja rozważanie listu św. Piotra. Podpowiedział również, że to życie z Bogiem przejawia się w prostych aktach strzelistych, rozmowie z Nim, a także bliskości.
Kaznodzieja przypomniał też, że braterska przyjaźń, to bycie przy jaźni, bycie tak blisko, że bliżej się już nie da, na dobre i na złe. „Współcześnie łatwiej nam coś dać niż przy kimś trwać” – mówił i jako negatywne przykłady podał zbyt pochopne oddawanie rodziców do hospicjum lub domów pomocy społecznej, nieodwiedzanie najbliższych w tych placówkach, a tylko czekanie na informację o ich zgonie. Biskup zachęcił również do rachunku sumienia z czasu poświęcanego dzieciom czy współmałżonkowi.
Miłość to coś więcej jeszcze niż bycie przy kimś. „To danie życia swojego drugiemu” – podkreślił. A proces dorastania do tego ideału, to nieustanne pielęgnowanie wiary, powołania i naszego wyboru Boga.

Artykuły przedstawiające homilię zostały przygotowane przez Hannę Honisz na potrzeby Ekai.