Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Download Joomla Templates by NewJackets

Różaniec

Opublikowano: czwartek, 08 sierpień 2019

Tajemnice Radosne

I. Zwiastowanie NMP

Maryja przyjmuje powołanie, którym Bóg ją obdarzył. Ma być Matką Syna Bożego, a zarazem ma stać się żoną i ma tworzyć rodzinę. Bóg obdarza różnymi powołaniami. Najczęściej jednak powołaniem do małżeństwa, co idzie w parze z tworzeniem nowej rodziny, byciem ojcem lub matką. Wielu jednak nie chce odpowiedzieć na Boże wezwanie lub odpowiada częściowo, wtedy próbuje żyć na próbę, połowicznie, na chwilę. Ucz nas Maryjo mówić „Tak” dla rodziny i małżeństwa, ucz nas powtarzać „tak”, choć już tyle lat jesteśmy po przysiędze małżeńskiej.

II. Nawiedzenie Elżbiety

Maryja po doświadczeniu Łaski Bożej z pośpiechem pędzi do swojej krewnej, by głosić jej łaskawość Boga. Daje nam świetny przykład, bo pokazuje nam, że musimy głosić Chrystusa także w naszych rodzinach. Zobowiązani do tego są wszyscy: rodzice, dziadkowie, dzieci, rodzeństwo i dalsi krewni. Jesteśmy odpowiedzialni za przekaz wiary w naszych rodzinach. Naucz nas Maryjo, czynić to skutecznie i bez zbędnej zwłoki.

III. Narodzenie Pana Jezusa

Czy może być bardziej rodzinna sytuacja niż ta? Kochające się małżeństwo, rodzące sięupragnione potomstwo. Piękny obraz. Dziś niestety coraz rzadziej spotykany. Teraz moda na związki partnerskie, zwlekanie z poczęciem dziecka. Święta Rodzino z Nazaretu, ucz nas zakładać rodziny na wzór Waszej, kochającej się i otwartej na dziecko rodziny. A rodzinom już istniejącym pomóż upodabniać się na Wasz Boży wzór.

IV. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni

Maryja i Józef ofiarowują Bogu w świątyni swojego Syna, Jezusa. Oddają Bogu, tego kto był dla nich niezwykle ważny i cenny. A kogo i co my umiemy Bogu oddać? Czy potrafię zgodzić się na kapłaństwo syna, życie zakonne córki, stały diakonat męża? Czy potrafię Bogu poświęcić swój najlepszy czas, radość, smutki i choroby? Naucz nas Święta Rodzino, oddawać nasze rodziny samemu Bogu.

V. Znalezienie Pana Jezusa w świątyni

Maryja i Józef  znajdują Jezusa w świątyni, w kościele. Znajdują Go, jak sam twierdzi, na swoim miejscu. Także każda rodzina ma swoje miejsce w Kościele. Wspólnota Kościelna troszczy się o każdą rodzinę i zaprasza je do szczególnej obecności we wspólnocie, poprzez udział w różnych grupach: Odnowie w Duchu Świętym, Domowym Kościele, Różach Różańcowych, Bractwie św. Józefa. Wtedy o wiele trudniej zgubić Jezusa, a gdy się nawet zagubi, wtedy łatwiej Go odnaleźć. Naucz nas Święta Rodzino, znaleźć swoje miejsce w Kościele.